“TARSUS GÜNDEMİ” KONULU TOPLANTI TUTANAĞI

“TARSUS GÜNDEMİ” KONULU TOPLANTI TUTANAĞI

12.10.2012

 12 Ekim 2012 Cuma günü saat 17.00 de Güner Baykal Toplantı Salonu’nda, Tarsus Kent Konseyi tarafından düzenlenen, Tarsus Gündemi Konulu toplantı, protokol mensupları, sivil toplum örgütlerinin başkan, yönetici ve üyelerin yoğun katılımı sağlanarak başladı. Toplantının açılış konuşmasını Kent Konseyi Başkanı Dr.Ali Cerrahoğlu yaparak, toplantının amacı ve gündemi hakkında bilgi verdi. 15-17 Kasım 2012 tarihinde yapılacak olan Tarsus Kent Sempozyumu, Üniversite ve Çukurova Havaalanı konularının Tarsus için önemli olduğunu ve bu konularda çalışmaların devam ettiğini belirtti. Tarsus Teknoloji Fakültesine bu yıl öğrenci alınmadığını, Tarsus’ta yüksek öğrenim gören öğrenci sayısının geçen yıl 180 öğrencinin mezun olmasıyla azalmakta olduğunu, bu konuda Tarsus’luların mücadele ederek bir an önce fakülteye öğrenci alımının başlaması gerektiğini belirtti. Tarsus Kent Konseyinin Tarsus gündemini oluşturan önemli konuları ele almaya devam edeceğini, bu toplantının da ‘5 dakika’ konseptiyle dinamik bir şekilde gerçekleşeceğini ve çok sayıda konuşmacının görüşlerini anlatma fırsatı bulabileceğini söyledi.

 Havaalanı konusunda bilgi vermek üzere Çukurova Havaalanı proje müdürü Korhan Sarıoğlu’na söz verdi. Korhan Bey, Havalimanı hakkında bilgi verdi. Projenin Yap-işlet-devret şeklinde planlandığını, yalnız 10 yıllık işletim süresine haiz olduğunu, 36 aylık yapım süresinin kısaltılmasının şirket için de daha iyi olacağı düşüncesiyle çalışmaların çok sıkı bir şekilde devam ettiğini belirtti. Sözleşmelerin tamamlandığını, bayramda yer teslimi yapılacağını söyledi. Bu yapının İstanbul Havalimanı’ndan daha üstün bir yapıya sahip olduğunu, pistlerinin daha büyük olduğunu, şu anda ülkenin en büyük inşaat projesi olduğunu ve Türkiye’nin en büyük pisti olacağını belirtti. Bir milyon metreküp beton döküleceğini, 5 milyon metre küp stabilize yapılacağını, Türkiye’nin 2. Büyük Havalimanı olacağını, yapılan inşaatta 4500 kişiye iş imkanı sağlanacağını ve çalışmalar ilerledikçe daha çok eleman alınacağını, çalışmaların süratli şekilde devam ettiğini inşaat sözleşme detaylarının en kısa zamanda tamamlanıp inşaatın teslim alınarak çalışmalara başlanacağını belirtti.

 

Ali Cerrahoğlu Tarsus’ta insanların beklenti içinde olduklarını, çalışmak için başvuruların nereye ve nasıl yapılacağını sordu. Korhan Bey, 8 bin dönüm arazide çalışmaların yapılacağını, birçok yapının olacağını, teknik, kalifiye ve düz işçilerin tercih edileceğini söyledi. Ticaret Odası Başkanı Mehmet Bey’e söz verildi. Mehmet Bey, Havaalanı ve Sahil Bandı projelerini önemini vurguladı. Bu projelerin yapımında Tarsusluların çok çalıştıklarını, yatırımcıların bu projeleri beklediklerini, burada çalışacakların bölgemizden temin edilmesinin çok önemli olduğunu vurguladı. Çalışacakların eğitimlerinin yapılmakta olduğunu, kargo bölümünün açılmasının tarımsal açıdan ve sanayi açısından önem arz ettiğini belirtti.

 İşkur Müdürü Mehmet Bey, kurumunun tanıtımını yaptı ve yapılan çalışmaları anlattı. İş arayanların çoğunlukla gençler olduğunu, çeşitli kurslar açtıklarını, bazı işyerlerinde çalışan işçilere ücretlerini kendilerinin verdiklerini, birçok projeler geliştirerek değişik eğitimler verdiklerini, girişimcilik kursları açtıklarını belirtti. Sanayiye yönelik kurslara kursiyer bulmanın zor olduğunu, işverenle iş arayanların birbirinden habersiz olabileceklerini, bu nedenle İşkur’a başvurarak gerekli işçileri temin edebileceklerini belirtti.

İlçe Tarım Müdürü Hayri Erdoğan çok fazla miktarda işlenebilecek arazinin olduğunu, bahçecilik, zeytincilik tarla bitkileri ve hayvancılık alanlarında da İl geneline göre Tarsus’un önde gittiğini belirtti. Kurum olarak herkese yardım etmek istediklerini, organik tarım açısından da üreticilere destek olduklarını, üzümle ilgili proje hazırladıklarını, bu yıl üzümde ihracatın arttığını, kadınların bilinçlendirilmesinin çok faydalı olacağını belirtti. Çevre kirliliğini azaltmak ve zeytin üretimini arttırmak için proje hazırlandığını, Mersin’de Kırsal Kalkınma Kurumu oluşturulacağını söyledi.

 Ali Cerrahoğlu “Tarsus Neden İl Olmalı” kitabı hakkında hatırlatma yaptı ve emeği geçen tüm sivil toplum örgütlerine ve lojistik destek için Tarsus Belediyesine teşekkür etti.

 İlçe Milli Eğitim Müdürü, Ahmet Sefa Demir eğitim öğretim hakkında planlarını yaptıklarını, 4+4+4 hakkında çok tartışmaların olduğunu, ancak korkulanın olmadığını ve eğitimin kesintisiz sürdüğünü belirtti. 2013 yılı hedeflerinin olduğunu söyledi ve özel dershanelerin durumu hakkında bilgi verdi. Şu anda inşaatı devam eden yatırımlar olduğunu belirtti.

 İlçe Emniyet Müdürü Yaşar Aksoy görsel bir sunum yaparak kurumlarını tanıttı. 370 kişiye bir polis düştüğünü, huzurlu bir ortamın sağlanması için hep birlikte çalışılması gerektiğini, çeşitli projeler uyguladıklarını ve bu projelerdeki etkinlikleri her kesimde yapmaya çalıştıklarını, gelir düzeyi düşük ve kenar mahallelerden çocuklara etkinlik düzenlediklerini, halkla bütünleşmek için her türlü girişimde bulunduklarını, huzur toplantıları yapıldığını, geziler düzenlendiğini, uyuşturucuya karşı sunumlar yaptıklarını ve toplum destekli polislerin yoğun çalışma içinde olduklarını ifade etti.

 Fotoğrafçılar Derneği Başkanı Reşit Tok derneğin 2008 yılında kurulduğunu belirtti ve yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Bu yıl yapılan bir proje kapsamında, Türkiye’de ilk elektrik santralinin kurulduğu Tarsus’un gece çekilen fotoğraflarından oluşan bir arşiv hazırladıklarını belirtti ve bu fotoğrafların görüntülendiği bir sunum yaptı.

 Tarsus Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz konuşmaların Tarsus’un bugün, geçmiş ve geleceğiyle ilgili olduğunu, Mersin Büyükşehir sınırları içine Tarsus’unda alınacağını belirtti. Bu kapsamda ilçenin büyük şeyler kaybedeceğini ifade ederek üzüntülerini bildirdi. Herkesin her şeyi konuştuğunu halde bu gelişmeye hiç kimsenin ses çıkarmadığını söyledi. Havaalanı, Sahil ve Karboğazı projeleri için 1994 beri çalışıldığını, Tarsus ne zaman biraz ileri gitse hemen önüne geçilmeye çalışıldığını ifade ederek Tarsus’un ayrı bir statü ile belirlenebileceğini ama maalesef yapılmadığını, bundan sonra Tarsus’un ön planda görülmeyeceğini ifade etti. Tarsus’ta güzel işlerin de yapıldığını belirtti. Tarsus’ta yapılacak olan Tarihi Ticaret Merkezi Projesi hakkında bilgi verdi ve görüntüleri sundu ve teşekkür etti.

 Tarsus Kaymakamı Orhan Şefik Güldibi Tarsus’un Çukurova’nın ruhu olduğunu, ayrıcalıklı bir kent ve kendine has bir kültürü olduğunu ve bu durumun devam edeceğini belirtti. Tarsus’ta yöneticilik yapmanın kolay olmadığını, fakat her kurumun çok güzel çalıştığını, bazı imkânsızlıklara rağmen Tarsus’un hizmet açısından her kurumuyla önde olduğunu söyledi. Yatırımlarla ilgili ön çalışmalar yapılması, bu konuda ihtiyaç duyulan elamanların en iyi şekilde hazırlanması gerektiğini belirtti. Toplantıya katılanların soruları olursa memnun olacağını, Milli Eğitimle birlikte proje yürüttüklerini, herkesin bu projeye katkı vermesini istedi.

 Kent Konseyi Başkanı Ali Cerrahoğlu 13 Ekim Cumartesi günü saat 16.30, Antik Sahaf Kitabevinde Ayşe Yetmen’in “Benim Tarsus’um” adlı kitap tanıtımının yapılacağını ve herkesin davetli olduğunu söyledi. Tüm katılımcılara desteklerinden dolayı teşekkür etti ve bu tür toplantıların devam etmesi dileğiyle toplantı bitti.    

     Facebook      Twitter