13 MART 2013 TARİHİNDE TARSUS KENT KONSEYİ'NDE GENEL TOPLANTI GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

 Sevgili Tarsus'lular;

Tarsus'a bir devlet üniversitesi (Tarsus Üniversitesi) kurulabilmesi için yürütülen çalışmaları sivil toplum temsilcilerine anlatmak, yeni tanıtım ve destek projelerini görüşmek ve  bundan sonraki süreci planlamak amacıyla 13 Mart 2013 tarihinde Tarsus Kent Konseyi'nde genel toplantı gerçekleştirildi.

Toplantı Tarsus Kent Konseyi Başkanı Dr.Ali Cerrahoğlu'nun üniversite çalışmalarını anlatan ve tanıtım ve destekle ilgili hazırladıkları projeyi sunduğu konuşmasıyla başladı. Sunumda Tarsus'un resmi, sivil ve yerel tüm kurumları, kanaat önderleri ve halkıyla kentte bir üniversite kurulmasını ne kadar çok istedikleri ve bu amaçla yapılan çalışmaları anlattı. Kent Konseyinin yeni dönemdeki ilk gündem maddesinin üniversite konusu olduğunu, bu konuda yapılan ve ileride yapılacak olan tüm çalışmalarda Tarsus sivil toplumunun kenetlenerek birlikte çalışmaya hazır olduğunu söyledi.

Sunumda aşağıdaki konular yer aldı;
- Tarsus'a neden üniversite kurulması gerektiği,
- tarihten bu yana Tarsus'un konumu, önemi,
- antik dönemde Tarsus'ta yer alan üniversiteler,
- kentin köklü eğitim geçmişi ve kurumları,
- Tarsus Üniversitesi konusunda baştan bu yana gelişen süreç, yapılan toplantı ve görüşmeler, ziyaretler,
- kurulan çalışma grubu, dosya hazırlıkları,
- kurulması planlanan fakülteler ve gerekçeleri,
- planlanan kampüs alanları
- Logo çalışması
- İmza kampanyası

Ali Cerrahoğlu; Tarsus Üniversitesi için yürütülen imza kampanyasında sayının 37500'e ulaştığını ve Tarsus kamuoyunun hiç azalmayan bir ilgiyle konuya sahip çıktığını ve imza kampanyasında her türlü olumsuz hava şartlarında dahi saatler boyunca görev alan kent konseyinin gönüllülerine teşekkür etti ve gönüllüler hep birlikte alkışlandılar. Üniversite konusunda ses getirecek yeni ve çarpıcı bir proje hazırlığı içinde olduklarını söyledi. Tüm Tarsus'u temsil eden kurumlar ve Tarsus halkının yer aldığı 4000'in üzerinde kişinin oluşturacağı Tarsus Üniversitesi logosunun gökyüzünden çekilecek bir fotoğrafla ölümsüzleştirilmesi esasına dayanan projenin kabul görmesi halinde üzerinde kenetlendiğimiz üniversite konusuna ne kadar önem verdiğimiz ve kararlı olduğumuzu ülke kamuoyuna gösterme fırsatı bulacağımızı vurguladı.

Yapılan genel görüşmede sivil toplum temsilcilerinden Beyhan Balaban, Tülay Sevgi Can, Arif Aksoy, Mehmet Selen söz aldılar ve bu çalışmayı desteklediklerini ve ellerinden gelen gayreti göstererek destek vereceklerini ifade ettiler. Toplantı sonrasındaki resepsiyonda da tek tek tüm sivil toplum temsilcilerinin üniversiteye destek konusunda hemfikir oldukları görüldü.

CHP ilçe başkanı Mehmet Özel ve toplantıya beraberinde katılan heyet Tarsus Üniversitesi çalışmasını gönülden desteklediklerini ve herkesin de önyargısız şekilde destek vermesi gerektiğini, Tarsus için yapılan her projeye katkı vermeye hazır olduklarını vurguladı. 

Tarsus Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz herkesin Tarsus’luluk paydasında birleşerek üniversite için birlik olması gerektiğini, belediye olarak da konunun tüm aşamalarında destek verdiklerini ve üzerlerine düşeni yapacaklarını söyledi. Üniversite için hazırlanan kampüs alanı ile ilgili teknik bilgi verdi. Hazırlanan üniversite dosyasının en kısa zamanda diğer çalışmalarla da desteklenerek yetkililere ulaştırılması gerektiğini belirtti. Logo çalışmasının net bir projeye dönüştürülmesini ve gerekli kaynakla ilgili son haline göre karar verileceğini söyledi.

Tarsus üniversitesi için Tarsus’u sembolize edecek bir logo hazırlanarak insanlarla bu logonun oluşturulması ve gökyüzünden fotoğraflanması esasına dayanan logo çalışması tüm katılımcıların beğenisini topladı. Hazırlanan logo; tarih boyunca anadoluda kullanılan geometrik şekillerden oluşan, birlik, beraberlik, kültürlerin dayanışması ve sonsuzluğu temsil eden desenden oluşuyor. Dünyada başka örneği olmayan ve Tarsus kültüründe yer alan logonun oluşturulması ile ilgili çalışmalar önümüzdeki günlerde projelendirilecek.

Sevgi ve saygılarımızla;

Tarsus Kent Konseyi

     Facebook      Twitter