MERSİN ÜNİVERSİTESİ AKADEMİK ODA ORKESTRASI KONSERİ

 MERSİN ÜNİVERSİTESİ AKADEMİK ODA ORKESTRASI KONSERİ

  Mersin Üniversitesi Akademik Oda Orkestrası 1999 yılında Mersin’e yerleşen İstanbullu sanatçılar tarafından kuruldu. 1999-2000 konser sezonunu İçel Sanat Kulübü bünyesinde Mersin Oda Orkestrası adında sürdüren orkestra ilk konserini Ekim 1999 yılında verdi, ilk turnesini de 2000 yılının Nisan ayında yaptı. O tarihten bu yana Nezih Seçkin, Serdar Yalçın, Ronnen Nissan, Münif Akalın, Naci Özgüç, Cem Mansur, İbrahim Yazıcı, Burak Tüzün, Hakan Şensoy, Saim Akçıl, Koral Çalgan, George Shimşirov, Mehpare Karamenderes, Tolga Taviş ve Oğuzhan Kavruk gibi şefler ile çalışan orkestra ülkemizin önde gelen pek çok solistine eşlik etti.

 

2000-2001 ve 2001-2002 konser sezonlarını Mersin Sanat Dostları Derneği’nin çatısı altında sürdüren orkestra 2001-2002 konser sezonunu Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Uğur Oral’ın değerli katkılarıyla tamamlamış ve yine Prof. Dr. Oral’ın gayretleri ile 2002-2003 konser sezonunun başında Mersin Üniversitesi’ne bağlanarak adını Mersin Üniversitesi Akademik Oda Orkestrası olarak değiştirmiştir. Mersin Üniversitesi Yenişehir Kampusu ve Prof.Dr. Uğur Oral Kültür Merkezi’nde verdiği aylık konserleri 2000 yılından beri kesintisiz sürdüren orkestra bu süre içinde Çocuk Solistler Konseri, Genç Solistler Konseri ve Gülden Turalı Keman Yarışması’nda Derece Alan Genç Keman Sanatçıları gibi gençleri desteklemeye yönelik birçok etkinlik gerçekleştirmiştir.

Başlıca ilke ve hedefleri; Evrensel müziği geniş kitlelere duyurmak ve sevdirmek; genç yeteneklerle konser vererek onları müzik dünyasına kazandırmak; ülkemiz gençlerinin bilinçli ve kültürlü bir müzik dinleyicisi olarak yetişmesinde katkıda bulunmak, zaman ve mekan gözetmeden her türlü sanat ortamında görev almak ve tüm bunları uluslararası düzeyde gerçekleştirmek olan, Türkiye’nin en genç ve başarılı orkestra şefleri arasında yer alan BURAK TÜZÜN’ün yönetimindeki Mersin Üniversitesi Akademik Oda Orkestrası’nın 25 Aralık 2012 Salı Günü, saat:15.00 de Tarsus Kültür Merkezine yapılacak olan Yeni Yıl konserine Tüm Tarsus halkını davet eder saygılar sunarız.

 

 

     Facebook      Twitter