SEVGİLİ TARSUS'LULAR; TARSUS'TA YAŞIYORUZ AMA ŞEHRİMİZİ, YAŞADIĞIMIZ KENTİMİZİ NE KADAR TANIYORUZ?

 Sevgili Tarsus'lular;

Tarsus'ta yaşıyoruz ama şehrimizi, yaşadığımız kentimizi ne kadar tanıyoruz?

Bizler içinde yaşadığımız için, gözlerimiz alışkın olduğu için her gün  yanından yürüyüp geçtiğimiz değerlerimizi farketmeyebiliyoruz.  Turistler, dışardan gelenler, misafirlerimiz Tarsus'la ilgili bir şey  sorduğunda cevabını bilemeyip mahcup olabiliyoruz. Tarihimizle ilgili söylentiler, hikayeler çok ama hangisi doğru bilemeyebiliyoruz.

İşte şimdi büyük bir fırsatımız var; Tarsus'la ilgili çok önemli,  birbirinden değerli yaklaşık 60 konu ve konuşmacı 15-17 Kasım  günlerinde 2.Tarsus Kent Sempozyumu için kentimize geliyorlar. Böyle bir fırsat kimbilir kaç yılda bir geçecek elimize. Öyle ilginç ve
özgün konu başlıkları var ki... Örneğin siz Shakespeare ile Tarsus'un ilişkili olduğunu duymuş muydunuz? Ben duymamıştım. Tebliğlerden birisi bu konuda olacak. Bunun gibi bir çok konuda değerlerimiz ele alınarak irdelenecek.

Sempozyumu gerçekleştirmek için güçlerimizi birleştirdik; Tarsus Kaymakamlığı, Tarsus Belediyesi ve Mersin Üniversitesi Tarsus Kent Konseyinin koordinasyonunda bir araya gelerek, Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası, Tarsus Ticaret Borsası, Tarsus Ziraat Odası, Tarsus GüçBirliği Vakfı ile Tarsus Mersin Organize Sanayinin destekleriyle gerçekleştiriyoruz bu önemli bilimsel etkinliği. Bölgemizin diğer üniversiteleri olan Çağ Üniversitesi ile Toros Üniversiteleri de aramızda olacaklar. Kimimiz bilimsel programda, kimimiz sosyaletkinliklerde görev alıyor ve deneyimlerimizi aktarıyoruz. Düzenleyen ve destek veren, Tarsus'luluk paydasında bir araya gelmenin en güzel örneğini veren tüm kişi ve kurumlara sonsuz teşekkürler.

Ülkenin dört bir yanından değerli bilim adamları çağrımıza kulak verdiler, sempozyuma katılmak için başvurdular. O kadar kaliteli ve çok sayıda katılım oldu ki tek salona sığmıyoruz; Kültür merkezinde 2 salonda iki gün boyunca durmaksızın devam edecek toplantılar.

Gelin gibi süslüyoruz kültür merkezimizi. Genel oturumlar büyük salonda gerçekleşecek. Diğer oturumlar ise eş zamanlı olarak küçük salon ve sergi salonunda devam edecek. Bir salondan diğerine geçerek elinizdeki programda hangi sunum ilginizi çekiyorsa ona seçip dinleyebileceksiniz.

Salonlardaki sunumların dışında fuaye ve sergi alanlarında birbirinden değerli poster sunumları ve sergileri görebileceksiniz gün boyunca. Çok değerli bilim adamlarıyla, Tarsus sevdalılarıyla sohbet edip birlikte çay içebileceksiniz. Sergi alanlarında; Tarsus'un tarihi kapılarını, fotoğraflarını, iğne oyalarını inceleyebilecek, Tarsus'umuzda kaybolmaya yüz tutmuş mesleklerini icra edecek olan ustalarımızın hünerlerini izleyebileceksiniz. Cumartesi günü sosyal programda Tarsus'un tarihi ve arkeolojik yerlerini gezeceğiz hep birlikte. Gözlükule'yi, Donuktaş'ı, Antik Yol'u kazılarını yapan hocalarımızdan dinleyeceğiz. Boğaziçi Üniversitesinden, Konya Selçük Üniversitesinden, Almanya'dan gelerek Tarsus tarihine ışık tutmaya çalışan bu hocalarımızı bir arada görmek
büyük bir ayrıcalık olacak.

Sevgili Tarsus'lular; www.tarsuskentsempozyumu.org sayfasını ziyaret ederek sempozyum programını inceleyip o günlerdeki iş ve çalışma programımızı şimdiden ayarlayalım. Yakınlarımıza, dostlarımıza sempozyumdan bahsederek onların da katılımını teşvik edelim. Sizlerin varlığı ve desteği organizasyon için var güçleriyle çalışanlara büyük güç ve enerji verecektir. Görüş, öneri ve geri bildirimleriniz bizler için çok kıymetli, lütfen  tarsuskentkonseyi@gmail.com adresine
yazarak heyecanımızı paylaşınız.

Sevgi ve saygılarımızla

Dr.Ali Cerrahoğlu

     Facebook      Twitter