2. TARSUS KENT SEMPOZYUMU SONA ERDİ

   2. Tarsus Kent Sempozyumu Sona Erdi

     16-17 Kasım tarihlerinde gerçekleştirilen 2. Tarsus Kent Sempozyumu kapanış töreni ile sona erdi.

            Mersin’in Tarsus Kaymakamlığı, Tarsus Belediyesi, Kent Meclisi ve Mersin Üniversitesi işbirliği, meslek odaları ve sivil toplum                         kuruluşlarının desteği ile  75. Yıl Kültür Merkezi'nde 16-17 Kasım tarihlerinde gerçekleştirilen 2. Tarsus Kent Sempozyumu kapanış                     töreni ile  sona erdi. Kapanış töreninde konuşan Tarsus Kent Konseyi Başkanı Ali Cerrahoğlu, 2. Tarsus Kent Sempozyumu ile şehrin               geleceğine  ışık  tutmaktan büyük mutluolduklarını söyleyerek, destek olan herkese teşekkür etti.

 

Tarsus Kent Sempozyumu 15-17 Kasım tarihleri arasında Tarsus’ta çok başarılı bir şekilde gerçekleşti. Tarsus’un değerleri çok sayıda bilim adamının hazırladığı yüze yakın bildiri ile ele alındı, tanıtıldı, tartışıldı, gün ışığına çıkartıldı. Bildirilerin 60 kadarı oturumlarda sözel olarak sunuldu. Çok sayıda poster sunumu ve birbirinden değerli sergiler iki gün boyunca Tarsus Kültür Merkezinin fuayesinde sergilendi.

Görkemli şekilde başlayan sempozyum aynı şekilde, yoğun bir katılımla yapılan kapanış töreni ile kültür merkezine veda etti. Son gün olan 17 kasım cumartesi yapılan sosyal programda bilim adamları, Tarsus’un sivil toplum örgütleri ile birlikte Tarsus turu gerçekleştirdiler.

Sempozyumun amaçlarından birisi Tarsus’un değerlerini bilimsel ortamda anlatmak, tartışmak ve tüm içeriği bir kitap haline getirerek sonraki nesillere aktarmaktı. Bunun kadar önemli olan bir başka amacı ise tüm kurumlarla el birliğiyle çalışma kültürü oluşturmak, herkesi bir araya getirmekti. Tarsus Kent Konseyi olarak ‘birlik beraberlik’ hedefi ve sloganı ile çıktığımız yolda bunu başarmanın mutluluğunu yaşamaktayız.

Sonuçta; Tarsus Kaymakamlığı, Tarsus Belediyesi, Mersin Üniversitesi ile Tarsus Kent Konseyi bir araya gelerek; Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası, Ticaret Borsası, Ziraat Odası ve Güçbirliği Vakfının desteği ile sempozyum düzenlendi. Oluşturulan düzenleme kurulu aylar süren çalışmalar yaptı. Sempozyum tüm ülkede duyuruldu. Tüm üniversitelere posterler asıldı, sempozyum web sayfası oluşturuldu. Titiz çalışmalar sonucunda bilim adamlarının yoğun başvuruları değerlendirildi ve yaklaşık 60 tebliğ sözlü, on kadar tebliğ poster sunumu olarak kabul edildi. Ayrıca birçok sergi ve görsel sunum gerçekleştirildi.

 Sempozyumun ilk günü açılış oturumunda ilk olarak Mersin Üniversitesi oda orkestrası klasik müzik konseri verdi. Ardından yapılan açılış konuşmalarında Kent Konseyi Başkanı Dr.Ali Cerrahoğlu, Tarsus Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Tarsus Kaymakamı Orhan Şefik Güldibi ve Mersin Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Suha Aydın birer konuşma yaparak sempozyumun önemini anlatarak bilgiler verdiler.

 Açılış oturumundan itibaren sempozyum iki ayrı salonda aralıksız gün boyu süren bilimsel programla devam etti. Verilen aralarda sergiler gezildi. Oturumlar akademisyenler, sivil toplum örgütleri üyeleri, Tarsus halkı ve öğrencileri tarafından yüksek bir ilgiyle izlendi.

 Sempozyumun ilk günü düzenlenen yemekte protokol ve hocaların katılımıyla Adana Olgunlaşma Enstitüsünün gerçekleştirildiği ‘Tarsus’tan esintiler’ isimli defilede Tarsus kıyafetleri mankenler tarafından sergilendi ve büyük ilgiyle izlendi.

 Sempozyumun kültür merkezinde yapılan son oturumu cuma günü 17:30 da gerçekleşti. Kapanış töreninde yapılan panelde sempozyumun sonuçları değerlendirildi. Panele; Tarsus Kaymakamı Orhan Şefik Güldibi, Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Kent Konseyi Başkanı Dr.Ali Cerrahoğlu, Mersin Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Yüksel Özdemir, Mersin Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fevzi Demir ve Mersin Üniversitesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Serra Durugönül konuşmacı olarak katıldılar. Sempozyumda sunulan eserleri değerlendirerek Tarsus'un geleceği ile ilgili görüş ve önerileri dile getirdiler.

 Konuşmalar sonrasında; destek veren kuruluşlar; Ticaret Odası, Ticaret Borsası, Ziraat Odası ve Güçbirliği Vakfı başkanlarına teşekkür plaketleri verilerek düzenleme kurulu ve emeği geçen tüm görevliler sahneye davet edildi ve teşekkür sertifikaları verildi. Topluca sempozyum fotoğrafı çekildi.

 Sempozyumun son günü Tarsus gezisi şeklinde gerçekleşti. Sempozyuma katılan bilim adamlarıyla sivil toplum örgütleri temsilcileri iki otobüs ile gün boyunca Tarsus’un tarihi değerlerini incelediler. Tarsus’ta yürütülen kazıların sorumlu hocalarının, sempozyuma katıllan bilim adamlarının, rehber ve tarihçilerin anlatımıyla yürütülen sosyal programda çok değerli bilgiler aktarıldı, paylaşıldı. Toplu halde yenen yemeğin ardından katılımcılar coşku ile yolcu edildi.

 2.Tarsus Kent Sempozyumunda sunulan tüm tebliğler, sergiler ve tüm belgeleri içeren sempozyum kitabı hazırlıkları şimdiden başlatılmıştır. Tarsus’a kazandırılacak olan bu eser kentimizin tarihine ve yarınına ışık tutacaktır.

 Tarsus Kent Konseyi olarak birlik ve beraberlik çağrımıza ses veren, bizlere güvenerek destek olan ve sempozyum öncesindeki hazırlık döneminde ve sempozyum sırasında büyük emek vererek çalışan başta düzenleme kurulundaki dostlarımız olmak üzere tüm kişi ve kurumlara Tarsus’un tüm sivil toplum kuruluşları adına sonsuz teşekkür ve sevgilerimizi iletiyoruz.

Dr.Ali Cerrahoğlu

 TARSUS KENT KONSEYİ BŞK

 

 

 

     Facebook      Twitter