ARALIK AYINDA KENT KONSEYİ ÇALIŞMALARI...

TARSUS KENT KONSEYİ ÇALIŞMALARI (ARALIK 2011)

Tarsus Kent Konseyi çalışmalarını ‘Yürütme Kurulu’ ve ‘Komisyonlar’ şeklinde sürdürüyor. Yürütme Kurulumuz komisyon başkanlarının da katılımıyla her hafta çarşamba günleri yaklaşık 20 kişiyle toplanıyor. Çalışmalar yoğun bir gündemle ve pozitif enerjiyle gerçekleşiyor. Ayrıca komisyonlar da her hafta farklı gün ve saatlerde toplanıyorlar. Komisyon çalışmaları yürütme kurulu ile birlikte sürdürülerek koordinasyon sağlanıyor.

75 KİŞİLİK ÇALIŞMA GRUBU

Yürütme kurulu ve komisyonlar olarak yaklaşık 75 kişilik bir çalışma ordumuz var kent konseyi olarak. Bu sayıyı bizleri çok mutlu eden, çalışmalarımız için itici güç olan birlik ve beraberliğimizin bir simgesi olarak görüyoruz. Sağlık ve Çevre, Turizm, Engelliler, Üretici haklarını koruma, Spor komisyonlarımıza ek olarak Kadın Meclisi ve Gençlik Meclislerimiz de var.

BASINDA KENT KONSEYİ

Yaptığımız çalışmaları düzenli bültenlerle sık sık basınla paylaşıyoruz. Basının Kent Konseyi çalışmalarına destek verdiğini görmek sivil toplum örgütlerinin temsilcileri olarak mutluluk ve güven verici. 5 Aralık 2011 tarihinde Engelliler Komisyonumuzla Tarsus Güney TV de bir program gerçekleştirdik. Bu programda Engellilerin çalışmaları ve sorunları ele alındı. Projeler konusu görüşüldü. 8 Aralık akşamı Mersin Kanal 33 isimli TV kanalına konuk olarak Tarsus Kent Konseyinin yapısını, çalışmalarını ve projelerini anlattık. 30 Aralık günü ise Tarsus Flash FM’in konuğuyduk. Bu programa spor komisyonu üyemiz Memik Ertanıroğlu ile birlikte katıldık. Kent Konseyi çalışmalarına kamuoyunun ilgisinin ve güveninin yüksek olduğunu görmek hem bizlere gurur veriyor hem de çalışmalarımız için teşvik ediyor.

SAĞLIK VE ÇEVRE KOMİSYONU ÇALIŞMALARI

Sağlık ve çevre komisyonu konularında uzman yeni üyelerin katılımıyla 16 kişiye ulaştı. Çalışmalarına ivme kazandırmak amacıyla sağlık ve çevre olmak üzere iki grup halinde çalışan komisyon her perşembe günü ortak toplantı yaparak kararlar alıyor. Sağlık komisyonu sağlıklı beslenme, obezite, egzersiz ve hipertansiyon konularında büyük bir ‘Kent Projesi’ hazırlığı içinde. 3 farklı üniversiteden danışmanlarla hazırlıkları süren projeye Tarsus Belediyesi proje uzmanı Hakan Kumdereli de katkı verecek. Bu konuda önümüzdeki günlerde detaylı bilgi verebileceğiz.

Kadın Meclisimizin Kasım Ekenler ilköğretim okulunda velilere yönelik düzenlediği eğitim toplantısına katılarak obezite ve sağlıklı beslenme konularında eğitim verdik. Çok verimli bir toplantı gerçekleşti.

Çevre çalışma grubu da genel temizlik, hijyen, parklar ve pazar yerleri konularını ele aldı. 29 Aralık Tarsus Belediyesi Zabıta Müdürü ve Otogar Müdürünü ziyaret ettiler ve çok verimli çalışma toplantıları yaptılar. Önümüzdeki günlerde çevre konusunda bir akademisyenin katılacağı bir panel düzenleyerek çevre konularını ele alacağız. Şubat ayında ise kardeş şehrimiz Langen’den bir çevre uzmanı Tarsus’a gelerek bir eğitim toplantısına konuşmacı olarak katılacak.

TURİZM VE TANITIM ÇALIŞMALARI

Turizm komisyonumuz Tarsus’un tanıtılması için önemli gayret içerisinde çalışmalarına devam etmekte. 25 Ocak 2012 Cumartesi günü Mersin Üniversitesinden 40 kişilik öğrenci grubuna Tarsus Turu düzenlenecek. Misafirlerimizi en iyi şekilde ağırlamak itiyoruz. Ankara'da düzenlenen Turizm Zirvesinde Tarsus temsil edildi. Önümüzdeki yıl bu organizasyonun Tarsus’ta yapılmasına gayret edilecek. Yapılacak olan organizasyonun nerede ve nasıl yapılacağı hakkında konuşuluyor.

Şubat ayında yapılacak olan Emitt Fuarına Tarsus Belediyesi, TARTUD, Kent Konseyi Turizm ve Tanıtım Komisyonu işbirliği ile gidilecek.

Ocak ayının ikinci haftasında Ahmet Soley'in fotoğraf sergisine Tarsus Kervanı olarak gidilecek. Bu organizasyonla Tarsus Kervanı'nın ikinci turu gerçekleşmiş olacak Bu proje için bir çalıştay ekibi seçilmiştir. Çalıştaydaki üyeler; Serpil Demir, Özgün Zengin, Rıfat Gürbüz,Beyhan Gürbüz, Bahşende Diren olarak belirlenmiştir.

ÜRETİCİLERİMİZE YÖNELİK ÇALIŞMALAR

Tarsus Kaymakamlığı bünyesinde çalışan tüketici hakları koruma komisyonu olması nedeniyle mükerrer olmaması açısından Kent Konseyi genel kurulunda ‘üretici hakları koruma komisyonu’ kurulmuştu. Komisyonumuz Elife Arslan’ın başkanlığında çalışmalarına devam ediyor.

Kent Konseyi olarak Tarsus’un büyük üreticilerini kentle kaynaştırmak, sorun, öncelik ve beklentilerini paylaşabilecekleri bir ortam yaratacak bir genel görüşme düzenlemeye karar verdik. Bu güne kadar büyük üreticilerimizin, sanayicilerimizin kapısını hep bir şeyler istemek için çalmışız. Sponsorluklar, bağışlar, maddi destekler istemişiz. Sağ olsunlar ellerinden geldiğince destek olmuşlar. Ama onların da sorunları var, Tarsus’tan, Tarsus’lu dan beklentileri var, hassasiyetleri, kırgınlıkları var. Onların bakış açısından Tarsus nasıl görülüyor, gelecek için ne düşünüyor ne planlıyorlar; bir de onları dinleyeceğiz. Hiç bir şey istemeden, samimi bir ortamda üreticilerimizi bir araya getirip Tarsus’u muzu masaya yatıracağız.

ENGELLİLERLE İLGİLİ ÇALIŞMALAR

Engelli vatandaşlarımızın sorunları çok fazla. Sosyal hayata katılımlarını zorlaştıran o kadar çok engel var ki. Engelli dernekleri Kent Konseyinde bir araya geldiler ve hep birlikte çalışıyorlar Başta kendi binamızın ve diğer resmi dairelerin ve kurumların engellilerin de kullanımına uygun hale getirilebilmesi için çalışıyorlar. Tren garında, sokaklarda engelli rampaları yapılmasına ön ayak oluyorlar. Engellilere yönelik meslek edindirme projeleri üzerinde çalışıyoruz. İşkur ile iş birliği yapılarak bilgisayar ve muhasebe eğitimi konusunda bir prje hazırlık aşamasında.

SPOR KOMİSYONU ÇALIŞMALARI

Tarsus’un etkili spor adamlarını bir araya getirerek herkes için spor etkinlikleri planlamak ve sporcuların ihtiyacı olan eğitim etkinlikleri düzenlemek spor komisyonunun ilk hedefleri oldu. Ocak ayında Tarsus’lu sporcuların bir araya geleceği bir toplantıya Bünyamin Gezer ve Prof.Dr.Sadi Kurdak konuşmacı olarak katılacaklar. Futbol kuralları, antrenman fizyolojisi, etik değerler, sporcu sağlığı konuları ele alınacak.

MERSİN VALİSİ HASAN BASRİ GÜZELOĞLU’NU DAVET ETTİK

Sayın valimizi ziyaret ettiğimizde birlik ve beraberliğimizi takdir ettiğini belirterek Tarsus’ta birlikte çalışma önerimizi kabul etmiş ve en kısa zamanda Kent Konseyine geleceğini ifade etmişti. Sayın Valimizi bugüne kadar yaptığımız çalışmaları anlatan bir yazıyla ocak ayında bir araya gelmek üzere davet ettik. Bu toplantının çok verimli olacağını, çalışmalarımıza ivme kazandıracağına inanıyoruz.

ÜNİVERSİTE İLE İLGİLİ ÇALIŞMALAR

Tarsus bir üniversiteyi hak ediyor. Bu konuda çalışmalarımız hiç durmadan devam edecek. Tarsus’un il olmaması bir devlet üniversitesi kurulabilmesinin önündeki en büyük engel. Üniversite kurulması hedefi gerçekleşene kadar bizlerin en önemli görevlerinden birisinin mevcut fakülte ve yüksek okullarımıza destek vermek olduğuna inanarak Tarsus’ta okuyan mevcut öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılamak, Tarsus’lular olarak onlara kucak açmak amacıyla bir dizi toplantı yaptık. Fakülte dekanımız Prof.Dr.Mustafa Kemal Külekçi ve yardımcıları ile ihtiyaçları belirledik ve onları gidermek için çalışıyoruz. Fakültede kurulacak olan Türk sanat müziği korosuna destek verip hazır olduklarında Tarsus’ta bir konser vermelerini sağlayacağız. Futbol takımları için antrenör ve saha desteği vereceğiz. Fakültede bir kermes düzenleyerek sivil toplum örgütleri ile öğrencileri kaynaştırmayı hedefliyoruz. Turizm komisyonumuz öğrencilerimizi Tarsus’un turistik ve tarihi yerlerini gezdirerek Tarsus’u tanımalarını sağlayacaklar. Bu çalışma Mersin’de okuyan öğrenciler için de yapılacak.

TARSUS SEMPOZYUMU

Tarsus’un değerlerini bilimsel ve akademik bir ortamda, bir sempozyumda ele almak amacıyla bir Tarsus Sempozyumu düzenleyeceğiz. Bu sempozyum Tarsus Kent Konseyinin öncülüğünde, Kaymakamlık ve Belediyenin liderliğinde ve Mersin Üniversitesi iş birliği ile gerçekleşecek. Bu konuda çalışmalar devam etmektedir.

TARSUS KENT TAKVİMİ

Tarsus’ta yıl boyunca çok sayıda etkinlik yapılıyor. Bu durum da planlamada, uygun zaman bulmakta zorluk yaratıyor. Tüm etkinliklerin herkesin kolayca ulaşabildiği bir ortak takvimde yer almasını sağlamak amacıyla web sayfamızda bir ‘Kent Takvimi’ yarattık. www.tarsuskentkonseyi.org sayfasındaki bu takvimde yer almaları için tüm sivil toplum kuruluşlarına çağrıda bulunduk. Bu sayede yıl boyunca gerçekleşen tüm etkinliklere ulaşılabilecek.

İLETİŞİM

Çağımız iletişim çağı. Özellikle sivil toplum örgütlerinin olmazsa olmazı iyi bir haberleşme ağı. Bu amaçla ilk iş olarak çağdaş bir web sayfası oluşturmaya çalıştık. www.tarsuskentkonseyi.org adresndeki sayfamızı her gün gelişmelerle güncelliyoruz. Haberler otomatik olarak facebook sayfamızda da yer alıyor ( www.facebook.com/TarsusKentKonseyi) Ayrıca twitter hesabımız da tarsuskent adresinde yer alıyor. Klasik iletişim yöntemimiz telefon ve SMS sistemini de aktif olarak kullanmaya devam ediyoruz.

FOTOĞRAF DERNEĞİNİ ZİYARET

Tarsus Fotoğraf Derneği’nin pazar toplantısına katıldık. Fotoğraf sanatçısı ve akademisyeni Tuna Akçay’ın söyleşisini dinledik ve hemen ortak projeler üzerinde konuştuk. Fotoğraf sanatçılarının Tarsus’a gelerek kenti görüntülemeleri ve tanıtımına katkıda bulunacak bir projenin oluşturulması için çalışma yapılacak.

Tüm Tarsus’luları Kent Konseyi çalışmalarına katılmak için Atatürk Caddesi Asutaylar iş hanındaki Güner Baykal salonundaki Kent Konseyi ofisine davet ediyoruz. Gelin hep brlikte daha iyi bir kent hedefiyle çalışalım.

Sevgi ve saygılarımızla

Dr.Ali Cerrahoğlu
Tarsus Kent Konseyi Başkanı

     Facebook      Twitter