Tarsus’ta üniversiteye sahip olabilmek için büyük bir istek ve kenetlenme var. Bu konudaki çabaların bir parçası olarak Cumhurbaşkanını ziyaret etmek ve destek istemek amacıyla Tarsus Kaymakamı, Milletvekili, Belediye Başkanı, bazı oda başkanları ve sanayiciler ve bir basın mensubu ile birlikte 14 kişilik bir heyet ile Tarsus Kent Konseyini temsilen ben de bu ziyarete katıldım. Cumhurbaşkanı Gül geçen yıl Tarsus’u ziyaret etmiş ve olumlu izlenimler edinmişti. Bu görüşme aynı zamanda iadei ziyaret şeklinde oldu.

Görüşme çok sıcak bir atmosferde gerçekleşti. Randevu öncesinde Cumhurbaşkanlığı ofisinde görev yapan Tarsus ve Mersin’li görevlilerle tanıştık. Cumhurbaşkanı Gül bizleri tek tek ayakta karşıladı ve danışmanlarının da katıldığı toplantı düzenine geçildi.

Abdullah Gül; Tarsus’un nüfusu, tarihi, turistik ve birçok diğer açıdan çok önemli bir kent ollduğunu, iklimi, verimliliği ve diğer özellikleriyle tam yaşanılacak bir yer olduğunu, o bölgenin bu nedenle yerleşmek için tercih edilmesinin normal olduğunu söyledi ve ekledi; ‘Tarsus’ta çok önemli ve köklü bir eğitim kurumu var; Tarsus Amerikan Koleji. Kayseri’de de Talas Amerikan Ortaokulu vardı, Benim bu okullardan mezun olan, çok önemli mevkilerde çok sayıda arkadaşım, dostum oldu.’ dedi. Geçen yıl Tarsus’u gezerken TAC’yi de ziyaret ettiğini de belirtti..

Ziyaretimizin temel amacı Tarsus’a bir üniversite kurulması konusunda yürütülen çalışma için destek istemekti. Heyet üyeleri olarak sırasıyla söz alarak üniversite konusunda tüm Tarsus’luların ortak isteklerini anlattık Tarsus Kaymakamlığının hazırlamış olduğu ve Tarsus’un fotoğraf sanatçılarının gözüyle çekilmiş olan fotoğraflarından oluşan basılı sunumu inceledi. Tarsus ziyaretinde gezmiş olduğu yerlere dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Tarsus’a bir üniversitenin yakışacağını, coğrafi özellikleri, nüfusu, kültür ve turistik zenginlikleri yanı sıra bu amaç için Tarsus’lu tüm kurumların bu şekilde birleşmiş ve çok istekli olmalarını görmekten memnun olduğunu, bu konuda gereğini yapacağını söyledi ve bu girişime temel oluşturmak üzere kapsamlı bir dosya hazırlanmasını isteyerek dosyanın nasıl olması gerektiğini maddeleriyle anlattı. Heyet üyeleri ve Cumhurbaşkanı danışmanları detaylı şekilde notlar aldılar. (Heyetin oluşumunda Tarsus’un tüm dinamiklerinin yer alması konusunda eksiklikler dikkati çekti. Çalışmaların bundan sonraki bölümlerinde bu konuda tüm Tarsus’u kapsayacak bir format gözetilmeli…)

Üniversitenin iyi planlanması ve üzerinde çalışılması gerektiğini, lise eğitimi benzeri şeklinde kurulacak bir üniversitenin yarar sağlamayacağını detaylarıyla anlattı. Hazırlanacak proje dosyasında kentin üniversiteyi hakettiğine dayanak olarak kentin nüfusunun, ekonomisinin, tarihi ve turistik değerlerinin eklenmesi gerektiğini, kentin eğitim geçmişinin, geleneğinin ve özellikle köklü ve tarihi bir eğitim kurumu olan Amerikan Kolejinin vurgulanmasını istedi.

Tarsus heyeti üyeleri olarak; Tarsus’luların eğitim kurumlarına her zaman destek verdiklerini, kentteki bir çok okulu hayırsever vatandaşların yaptırdığı, mevcut fakülte binalarını da başta ticaret borsası olmak üzere sivil toplum kuruluşlarının yaptığı, kente hakim yüksek bir noktada güzel bir kampüs alanı olduğu, bu konudaki katkıların devam edeceği anlatıldı.

Cumhurbaşkanı Gül’ün Tarsus Amerikan Kolejinin ülke genelinde Tarsus’un ismini çok iyi duyurduğunu ve hazırlanan dökümanlarda daha fazla yer almasını istediğini belirtmesi bir mezunu olarak okulumla gurur duymama neden oldu ve okulun son durumu ve Tarsus halkı ile kurumlarıyla kaynaşarak projeler yürüttüğünü anlattım.

Sonuç olarak Tarsus’un devletin en üst kademesinde en iyi şekilde anlatılması ve Cumhurbaşkanının Tarsus Üniversitesinin kurulması konusundaki çok olumlu yaklaşımı bizlere umut verdi ve görüşmeden pozitif enerjiyle ayrıldık.

Sevgilerimle

Ali Cerrahoğlu