DARBEYE HAYIR DEMOKRASİYE SAHİP ÇIKIYORUZ

Tarsus Kent Konseyi tarafından, Ülkemizde yaşanan darbe girişimini protesto etmek ve demokrasiye sahip çıkmak adına, 25 Temmuz 2016 Pazartesi günü saat 17.30 da Cumhuriyet Meydanında “Darbeye Hayır, Demokrasiye Sahip Çıkıyoruz” mitingi düzenlendi. Düzenlenen mitinge Tarsus Kaymakamı Bekir ATMACA, MHP Mersin Milletvekili Baki ŞİMŞEK, Tarsus Belediye Başkanı Şevket CAN,  Siyasi Parti İlçe Başkanları, Belediye Meclis Üyeleri, dernek, oda, vakıf, kooperatif başkan ve yöneticileri, mahalle muhtarları ve çok sayıda vatandaş katılarak destek verdiler.

    Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programın açılış konuşmasını yapan Tarsus Kent Konseyi Başkanı Ufuk BAŞER; “15 Temmuz’da gerçekleştirilen hain saldırıyı kınıyoruz. Türk Milleti, hangi amaçla olursa olsun, kim tarafından gerçekleştirilmek istenirse istensin, bu tür girişimlere izin vermeyeceğini, şahitlerimizin aziz kanları ile elde ettiğimiz, adına anavatan dediğimiz bu kutsal coğrafyada birlik ve beraberlik içerisinde olduğumuzu tüm dünyaya bir kez daha gösterdi. Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğindeki kurtuluş savaşında olduğu gibi göğsünü kurşunlara hedef etmekten bir an bile çekinmemiştir. Zor günlerimizde birbirine kenetlenen ve demokrasiye inan insanlarımız, demokrasiye olan inançlarının sarsılmaması açısından, bundan sonra bu tür yapılanmaların önüne geçmek için alınacak tedbir ve çalışmaların hukuk kuralları içerisinde kalınarak yapılması, olaylarla hiçbir ilgisi bulunmayan masum kişilerin zarar görmemesi için azami hassasiyet gösterilmesi gerektiğine inanıyoruz” dedi.

    Ardından söz alan Tarsus Belediye Başkanı Şevket CAN’da “Bu karanlık darbe girişimi yalnızca seçilmiş hükümet veya milletvekillerini değil Türk Milletinin tamamını hedef almıştır. Aslında o gece yaşananlar darbe teşebbüsü olduğu kadar, aynı zamanda kalleş ve kanlı bir terör saldırısı olarak tarihteki yerini alacaktır. Milli iradeye sürülmek istenen kara leke, yine milletimizin azim ve kararlılığıyla püskürtülmüş ve hainlerin emellerine ulaşmasına engel olunmuştur. 15 Temmuz’dan bu yana sokaklarda meydanlardayız. 15 Temmuz’dan bu yana ayakta olan ve meydanları dolduran Tarsus halkına teşekkür ediyorum. Bugün birlik ve beraberlik günüdür. Onun içindir ki biz meydanlardayız ve girişilen hain saldırıya karşı dik durduk, durmaya da devam edeceğiz. Millet olarak demokrasiye sahip çıktık. Yine millet olarak demokrasiye olan inancımıza zarar verilmeden bu olaylara karışanların planlayanların bir an önce belirlenerek en ağır şekilde cezalandırılmalarını istiyoruz” diye konuştu.

   MHP Mersin Milletvekili Baki ŞİMŞEK ise “En kötü demokrasi en iyi darbeden daha iyidir, diyen bir siyasi partinin temsilcisiyim. Darbenin kırılma noktası Özel Harekâta yapılan baskın sırasında generali alnının çatından vuran Niğdeli Astsubayımızdır. Bu ülkede bizleri sadece acılar birleştirmemeli. Bu ülkenin menfaatleri doğrultusunda her zaman bir ve beraber hareket etmeliyiz. Biz de Mersin’de, Tarsus’ta Türkiye’nin her yerinde dik duruşumuzu sürdürüyoruz. Demokrasimize yapılan bu hain saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Demokrasimiz her zaman var olacaktır. Demokrasimize gölge düşürülmesine asla izin vermeyeceğiz” dedi.

Son olarak söz alan Tarsus Kaymakamı Bekir ATMACA; “Tarsus  Kent Konseyine böyle bir  toplantıyı düzenlediği için teşekkür ediyorum. Olay günü saat 23.00 de  darbe girişiminden haberdar olduk. O andan itibaren teyakkuza geçtik ve halkımız o saatten itibaren sokaklara meydanlara döküldü. Bizde onlarla beraber olduk. Yanlarında olduk. Bu sebeple tüm Tarsus halkına canı gönülden teşekkür ediyorum. Şu bilinmelidir ki Milletin iradesinin üzerinde hiçbir güç yoktur. Bu meydanlar artık demokrasi meydanıdır. Sizler bu meydanlarda oldukça bizler de görevimizin başında, bu Devletin ve Milletin daha da yüceltilmesi noktasında elimizden ne geliyorsa sonuna kadar yapacağız” şeklinde konuştu.

  Tarsus Kent Konseyi olarak, ülkemize karşı yapılan darbe girişimine karşı Tarsus Halkı olarak milli birlik ve beraberliğimizi bir kez daha göstermek ve demokrasiye sahip çıkmak adına düzenlediğimiz toplantımıza destek veren, Tarsus Kaymakamımıza, Tarsus Belediye Başkanımıza, diğer kurum ve kuruluşlara, sivil toplum örgütlerine ve vatandaşlarımıza çok teşekkür ediyoruz. 

 

     Facebook      Twitter