KENT KONSEYİNDE LİDERLER TOPLANTISI: "TARSUS İÇİN ELELE"

 TARSUS KENT KONSEYİNDE BİRLİK BERABERLİK TOPLANTISI

 
Kent Konseyinin düzenlediği toplantıda; Milletvekillerimiz, Belediye Başkanımız ve siyasi partilerin ilçe başkanları ile Kent Konseyi temsilcileri tüm kamuoyunu temsilen bir araya geldiler. Tarsus'un geleceği ile ilgili önemli konuların ele alındığı bu önemli toplantı çok verimli geçti ve önemli kararlar alındı. Her türlü siyasi kaygıdan uzak bir şekilde Tarsus'luluk temelinde bir araya gelen grubun çalışmaları kurumsallaşarak düzenli olarak devam edecek.
 
Tarsus Kent Konseyi 27-28 Mart 2012 tarihinde "Yerel yönetimlerin yeniden yapılandırılması ve Tarsus'un Geleceği" konulu sempozyum ve çalıştay düzenlemişti. Toplantının sempozyum bölümünde Ankara ve Konya'dan gelen akademisyen hocalarımız bilimsel olarak konuyu ele almışlar ve ardından yapılan çalıştayda Tarsus'un değerleri, kaynakları, sorunları ve çözüm önerileri 4 farklı çalışma grubu tarafından masaya yatırılmıştı. 
 
Bu sempozyum ve çalıştayda üzerinde hemfikir olunan temel sonuç tüm Tarsus'luların iktidarı, yerel yönetimi, muhalefeti ve sivil toplum örgütleri ile el ele vererek Tarsus için hep birlikte çalışmaları gerektiği idi. Bu konuda Tarsus Kent Konseyinin birleştirici ve koordine edici rol oynaması konusunda konsensus oluşmuştu. Tarsus'un geleceği konusunu takip etmek ve süreci yönlendirmek amacıyla bir üst kurul oluşturulması ve yapılması gerekenlerin konuşulup tüm yönleriyle bu kurulu oluşturan kanaat önderlerince ele alınmasının uygun olduğu düşüncesi ile Tarsus Kent Konseyi Yürütme Kurulu aşağıda isimleri sıralanan kanaat önderleriyle Tarsus Kent Konseyinde bir yuvarlak masa toplantısı düzenleyerek bir yol haritasının oluşturulmasına karar verilmişti. Toplantıya katılarak Tarsus'luluk ortak paydasında gayret veren tüm katılımcılara Tarsus'un tüm sivil ve resmi kurumlarının temsil edildiği Tarsus Kent Konseyi adına sonsuz teşekkürler ederiz.
 
Tarsus'luların kentlilik bilincine her fırsatta vurgu yaparak kentimizin değerlerinin yüceltilmesinde önemli gayretleri olan Tarsus Kaymakamımız Orhan Şefik Güldibi şehir dışında görevli olması nedeniyle bu ilk toplantıda bulunamamıştır.
 
TOPLANTIYA KATILANLAR:
 
+ Ahmet Uzun; Ak Parti Tarsus Milletvekili
+ Vahap Seçer; CHP Tarsus Milletvekili
+ Burhanettin Kocamaz; Tarsus Belediye Başkanı
+ Hakkı Meniz; Ak Parti Tarsus İlçe Başkanı
+ Mehmet Özel; CHP Tarsus İlçe Başkanı
+ Ali Kadir Uludoğan; MHP Tarsus İlçe Saymanı
+ Murat Kaya; Tarsus Ticaret Odası Meclis Başkanı
+ Bekir Kaya; Tarsus Ticaret Borsası Başkanı, Kent Konseyi
+ Ali Ergezer; Tarsus Ziraat Odası Başkanı; Kent Konseyi
+ Hasan Şemsi; İşadamı; Kent Konseyi
+ Erdoğan Yalçın; Bakkallar Odası Başkanı; Kent Konseyi
+ Ali Kıraç; İşadamı 
+ Fuat Togo; Güç Birliği Vakfı Başkanı, Kent Konseyi
+ Ali Cerrahoğlu; Kent Konseyi Başkanı;
 
Siyasi ve dünya görüşleri farklı da olsa binlerce yılda oluşmuş olan Tarsus'luluk bilincinin, kimliğinin bugünkü temsilcileri olarak Milletvekillerimiz, Belediye Başkanımız, siyasi parti ilçe başkanlarımız, Kent Konseyi Yürütme Kurulunda yer alan oda başkanı ve diğer temsicilerimiz ve çalışmalarımıza katılan iş adamı temsilcilerimizden oluşan bu grubun hepimizin dileği olarak bir araya gelerek ortak bir çalışma başlatmaları günümüzde örnekleri çok fazla görülmeyen çok kıymetli bir değerdir. 
 
Toplantıya katılan tüm katılımcılar birlikte çalışmaya hazır olduklarını ve bir arada olmaktan duydukları memnuniyeti ifade ettiler. Toplantıda Tarsus'un geleceği, sorunları ve yapılması gereken faaliyetler ele alındı. Tarsus halkının refah ve mutluluğu için en fazla yararın sağlanabilmesi, kentimizin yurt içinde ve dışında en iyi şekilde tanıtılması amacıyla hep birlikte hareket etmenin önemi dile getirildi. Bu çalışmanın bundan sonraki dönemde kurumsallaşarak devam etmesinin çok önemli olduğu düşüncesi ile bu toplantıların 15 günde bir düzenli olarak tekrarlanması ve sonuçlarının kamuoyuyla paylaşılması kararı alındı.
 
İlki bugün gerçekleşen çalışma grubu toplantımızda alınan kararlar ve sonrasında gerçekleşecek olan çalışmaların genişleyerek tüm Tarsus'luları içine alması hedeflenmektedir. Tarsus'u temsilen hep birlikte yapacağımız etkinlik ve ziyaretlerin en olumlu şekilde geri dönüşümü olacağına ve sonuçta kazananın Tarsus olacağına inancımız tamdır.
 
Tarsus Kent Konseyinin koordinasyonundab hep birlikte büyük şehirlerde "Tarsus Günleri" düzenlenmesine, bu büyük etkinliklere katılımın sağlanması için kurumların hep birlikte ziyaret edilerek davet edilmesine, internet, sosyal medya da dahil etkili bir iletişim stratejisi belirlenmesine ve bu amaçla profesyonel destek alınmasına, bu konuda Kent Konseyine hep beraber destek olunmasına, devlet büyüklerinin ziyaret edilerek Tarsus'un birlik beraberlik içinde olduğunu göstererek sorunların dile getirilmesine, tüm bu faaliyetlerin yürütülmesinde birlik, beraberlik içinde olarak siyasi ayırım olmadan hareket edilmesine, Tarsus'ta düzenlenen etkinliklerde bir arada olunarak kamuoyuna birlik beraberlik konusunda bizzat örnek olunmasına karar verilmiştir.
 
Toplantı;  Kent Konseyinin çağrısına uyarak koşulsız şekilde bu beraberlik toplantısına katılan Milletvekilleri, Belediye Başkanı, siyasi parti başkanları, oda başkanları ve Kent Konseyi temsilcilerine toplantı çağrısına olumlu yanıt verdikleri için teşekkür eden Kent Konseyi Başkanı Ali Cerrahoğlu'nun bir sonraki toplantıda yeniden bir araya gelme dileğiyle sona ermiştir.
 
Bugünkü "Tarsus'un Geleceği" toplantıya katılarak tamamen Tarsus'luluk bilinciyle destek ve katkı veren tüm kanaat önderlerine teşekkür eder kamuoyumuzun hasretle beklediği bu kardeşçe çalışmaların kesintisiz devam etmesi dileğiyle saygılar sunarız.
 
Tarsus Kent Konseyi
     Facebook      Twitter