KENT MECLİSİ BERDAN NEHRİ TAŞKINLARINI ELE ALDI...

Kent Meclisi Berdan nehri taşkınlarını ele aldı...
 
Toplantıya Tarsus Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Belde Belediye başkanları, Tarsus Ticaret Odası Başkanı Mehmet Karagözlü, Ziraat Odası Başkanı Ali Ergezer, Ticaret Borsası Başkanı Bekir Kaya, İlçe Tarım Müdürü Hayri Erdoğan, Milli Eğitim Müdürü Hasan Doğan, Emniyet Müdür yardımcısı İbrahim Işıklı, Belediye başkan yardımcıları ve meclis üyeleri, bölgedeki köylerin muhtarları, Kent Konseyi yürütme kurulu ve komisyon üyeleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, Devlet Su İşleri Mersin 67. Şube Müdürü Gazi Kar ile işletme baş mühendisi Adnan Ersen ve vatandaşlar katıldılar.
 
Toplantı Tarsus Kent Konseyi Başkanı Dr.Ali Cerrahoğlu'nun konuyu özetleyen konuşması ile başladı. Tarsus Belediyesinin hazırladığı ve su baskınlarının yol açtığı zararı gösteren video çekimlerinin gösterilmesinin ardından baskınlardan zarar gören vatandaşlar ve köy muhtarları mevcut durumu anlattılar. Son su baskınlarında zaten yetersiz olan pompaların Hatay'a gönderilmesinin bölge vatandaşları arasında tepki yarattığını, kendilerini önemsiz hissettiklerini, yeni pompaların eklenmesinin şart olduğunu ifade ettiler. 
 
Devlet Su İşleri Mersin 67. Şube Müdürü Gazi Kar ile işletme baş mühendisi Adnan Ersen konu ile ilgili detaylı bilgi veren bir sunum ile DSİ nin çalışmalarını anlatarak bölgenin son durumunu gösteren video ve fotoğrafları gösterdiler. Konu ile ilgili olarak yoğun biçimde çalıştıklarını, tüm imkanlarını seferber ettiklerini dile getirdiler.
 
Tarsus Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz konunun çözümü için hazırladıkları ve Berdan nehri kıvrımlarının giderilerek nehrin kısaltılması ve bu şekilde baskınların önlenmesini amaçlayan projelerini anlatarak; menderesler oluşturarak akan nehir yatağının düzeltilmesi ile mesafenin çok kısalacağını, bu sayede taşkınların önlenebileceğini, yetki verildiğinde Tarsus Belediyesinin bu uygulamayı yapabileceğini dile getirdi.
 
Toplantının son bölümünde katılımcıların soru ve önerileri dile getirildi ve çözüme yönelik projelerin hep birlikte takipçisi olunması temennisiyle sona erdi. Toplantının kapanış konuşmasını yapan Ali Cerrahoğlu Kent Konseyinin kentin önemli sorunlarını ele alan toplantılar düzenlemeye devam edeceğini, mart ayında  'Büyükşehir belediye sınırlarının il sınırlarına kadar genişletilmesi' konusunun ele alınacağı geniş bir toplantı yapılacağını bildirdi.
 
TARSUS KENT KONSEYİ

 

 
     Facebook      Twitter