TARSUS İKİYE BÖLÜNMESİN İMZA KAMPANYASI BASIN AÇIKLAMASI YAPILDI.

Devlet Demiryollarının Tarsus’tan geçecek hızlı tren projesiyle, Tren hattı sayısının 4’e çıkarılması, Tarsus kent merkezinde tüm hemzemin geçitlerin kapanması, yüksek duvarlar çekilmesinin planlanması ve Tarsus’un Kuzey-Güney olarak ikiye bölünmesi konusu gündeme hızlı bir şekilde girdi. Tarsus’ta yaşayan vatandaşların isteklerine tercüman olabilmek, toplumsal duyarlılığı arttırmak ve projede değişikliğe gidilmesini sağlayabilmek adına Tarsus Kent Konseyi “Tarsus İkiye Bölünmesin" imza kampanyası başlattı.
Tarsus Kent Konseyi Başkanı Ufuk Başer, konuyla ilgili, Tarsus Tren Garında basın açıklaması yaptı. Sn. Başer yaptığı açıklamada hızlı tren projesinin hayata geçmesiyle Tarsus’ta bazı sıkıntıların yaşanacağını dile getirerek şunları söyledi.

250.000 i şehir merkezinde olmak üzere 350.000 insanımızın yaşadığı ilçemizde şehrimizin ortasından demiryolu geçmekte, şehrimizi kuzey ve güney diye ikiye ayırmakta, şehrin kuzey – güney yönündeki geçişler şehir merkezinde bulunan 6 adet hemzemin geçitten araç ve yaya geçişi olarak sağlanmaktadır.

Devlet Demir Yolları Genel Müdürlüğü tarafından Mersin-Adana arasında hızlı tren geçişlerinin yapılabilmesi için alt yapı ihalesi yapılmış, bu ihale neticesinde mevcut olan hemzemin geçitlerden Devlet Hastahanesi Acil Servis karşısında olanının kapatılması, diğer geçişlerde ise alt veya üst geçit uygulaması yapılması planlanmaktadır. Bunun yanısıra demiryolunun her iki yanına hızlı trenin sesini kesmek amacı ile hız duvarları yapılacaktır.

Yapılacak alt veya üst geçitler sonrasında kuzey-güney yönünde yaya geçişleri tamamen durma noktasına gelecek, şehrimizde insan yoğunluğunun bulunduğu kuzeyden, iş hayatının bulunduğu güney istikametine geçişlerde yaşanacak sorunlar nedeni ile vatandaşlarımız çok büyük sıkıntılar yaşayacaklar ve özellikle belirli bir yaşın üzerinde olan vatandaşlarımızla birlikte engelli vatandaşlarımızın tren yolu hattının bir yanından diğer yanına geçmesi imkansız hale gelecektir.

Ayrıca şehir merkezinde eni yer yer 40 metre civarında ve yaklaşık 10 km uzunluğunda bir bant oluşacak, bu kısmın yerüstü kullanımı imkânsız hale gelecek, şehri ortasından ikiye bölen bu proje insanlarımıza hizmet etmek yerine, adeta geçmişte demirperde ülkelerinde yaşanan bir sınır hattı gibi insanlarınızın yaşamını zorlaştıracaktır.

Yaşanacak tüm bu olumsuzlukların önüne geçebilmek için Hızlı tren projesinin yeniden revize edilerek şehir merkezinde olan kısmının yer altına alınması için Tarsus Kent Konseyi olarak imza kampanyası başlatıyoruz. Bu imza kampanyası, Tarsus Tren Garı, Yarenlik Alanı, Küçük Minare Camii Önü ve Cengiz Topel Lisesi Civarında Yer alan stantlarımızda başlatılmış olup siz basın mensuplarımızın da desteği ile tüm duyarlı Tarsusluları bu kampanyaya destek olmaya çağırıyoruz.

Toplanan imzaları Başta Cumhurbaşkanlığı Makamı olmak üzere, Başbakanlık, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, DDY Genel Müdürlüğü ne ileterek Tarsus halkının düşüncelerine tercüman olmaya çalışacağız.

Şehrimizin geleceği için bu kampanyada emeği geçenlere ve kampanyamıza destek olanlara Tarsus Kent Konseyi adına şükranlarımızı sunuyor, katıldığınız için hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum.
Ufuk BAŞER
Tarsus Kent Konseyi Başkanı

     Facebook      Twitter