TARSUS KENT KONSEYİ KADINLARINDAN ENERJİ HAFTASI AÇIKLAMASI

 Tarsus Kent Konseyi Kadınlarından  enerji haftası açıklaması

 Tarsus Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Gülsevim Kıraç, "Enerji Tasarrufu" ve "Verem Savaş Eğitimi" haftasını kutladıklarını söyledi.

 Kıraç, Kent Konseyi Kadınları olarak Asutday işhanında yaptıkları toplantıda iki önemli konuda hanımları bilgilendirdiklerini belirterek

"Enerji hayatımızda önemli yer tutmaktadır.    Yaşamımız çevremizde

yer alan su, toprak, hava, enerji, para, zaman gibi çeşitli kaynaklara sıkı sıkıya bağlıdır. Bu nedenle, güvenliğimiz ve geleceğimizin yüksek refah içinde olmasını sağlamanın tek yolu, olduğumuz kaynakları yerinde ölçülü ve bilinçli kullanmakla mümkündür.

 

Evlerde kullandığımız elektriğin ortalama %80'i elektrikli aletlere tüketiliyor. Basit önlemler alarak evlerimizde en az %30 oranında enerji tasarrufu sağlamak mümkündür. A sınıfı elektrikli aletler ortalama %45 daha az enerji tüketiyor.

 

Enerji ihtiyacı ve kullanımı açısından üzerinde en fazla durulması gereken grup ailedir. Sahip olduğumuz kaynaklarımızı, mümkün olduğunca az miktarda, dikkatli, planlı kullanarak hem tutumlu olabilir, savurganlığı önleyebiliriz, hem de bugünün ihtiyaçlarını karşılarken gelecek kuşakların da ihtiyaçlarını dikkate alarak kaynak kullanımında sürdürülebilirliği sağlayabiliriz." Dedi.

 

VEREM SAVAŞ EĞİTİMİ HAFTASI

 Kıraç "Verem hastalığı kişiden çok toplumun hastalığı yani bulaşıcı ve çabuk yayılan bir hastalıktır. Dünyada ve yurdumuzda en çok görüleni Akciğer Tüberkülozudur. Verem hastalığı zamanında anlaşılır ve tedbir alınırsa, tedavisi çok kolay bir hastalıktır. Şüphe duyulduğu zaman hemen bir sağlık kuruluşuna başvurmalıyız." Diyerek bu hastalığın belirtileri, geceleri terleme ve ateşin yükselmesi, kesik kesik öksürükler, balgam çıkarmak, halsizlik, yorgunluk" olduğunu söylerine ekleyerek bu konularda duyarlı olunmasını istedi.

     Facebook      Twitter