TARSUS KENT KONSEYİ ÜYELERİ MERSİN ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ İLE GÖRÜŞTÜ.

 Tarsus Kent Konseyi Rektör Süha Aydın’ı ziyaret etti.

 

Kent Konseyinin diğer ziyaretlerinde olduğu gibi, Tarsus’taki birlik ve beraberliğin bir göstergesi olarak geniş bir grupla katıldığı görüşmede rektör yardımcısı Prof. Dr. Yüksel  Özdemir  de hazır bulundu.

 

Toplantıda Tarsus’ta yüksek öğrenimin geliştirilmesi için mevcut sorunlar ve yapılması gerekenler ele alındı. Karşılıklı iyi niyet ve olumlu bir atmosferde gerçekleşen toplantı sonucunda Kent Konseyi ve üniversite ile birlikte Tarsus’ta  yüksek öğrenimin geliştirilmesi için hep birlikte çalışmak ve  yüksek öğrenim konusunu detaylarıyla masaya yatırmak amacıyla bir sempozyum düzenlenmesine karar verildi.

 

Kent Konseyi başkan ve yöneticileri Tarsus’ta yüksek öğretimi geliştirmeyi ve Tarsus’u bir üniversite kenti yapmayı temel gündem maddelerinden birisi olarak gördüklerini, Tarsus’un sivil toplum örgütlerinin tek vücut olarak bu konuda kararlı ve gayretli olduğunu ifade ettiler. Tarsus’luların genel olarak kendilerinin üvey evlat olarak görüldüğü, gözden ve gönülden ırak oldukları duygusu yaşadıklarını, bu duygunun giderilmesi için rektörlük ve ekibini birlikte çalışmak için Tarsus’ta daha fazla konuk etmek istediklerini vurguladılar. Bu konuda sivil toplum örgütleri gibi tüm parlamenterlerin, Kaymakamlığın ve Belediyenin hep birlikte gayret içinde olduğunu, Ankara’da YÖK ile ilgili yapılması gerekenler varsa buna hazır olduklarını ilettiler.

 

Rektör Aydın Tarsus’un öğrenciler için cazip hale getirilmesi amacıyla  Kredi ve Yurtlar kurumu ile de görüşülerek öğrenciler için yurtlar oluşturulması ve sosyal yaşamda kolaylıklar sağlanmasının çok faydalı olacağını, Tarsus Belediyesinin mevcut öğrencilerin yaşamını kolaylaştırmak amacıyla yol ve ulaşım imkanlarını sağlamasının çok değerli olduğunu ifade etti.

 

Teknik Eğitim Fakültelerinin tüm ülkede kapanması nedeniyle öğrenci sayısında hedeflenen artışın sağlanamadığını, onun yerine kurulan mühendislik fakültesinin öğrenci alabilmesi için Tarsus’ta çalışmaya gönüllü öğretim kadrosu oluşturmaya çalıştıklarını, planlanan 4 fakülteden ikisinin kadrosunun tamamlandığını ve bu yıl öğrenci alacaklarını ancak diğer ikisi için hep beraber gayret gösterilmesi gerektiğini vurguladı.

 

Toplantının sadece bir iyi niyet ziyareti olarak kalmaması ve somut bir iş birliği ortamı yaratılması amacıyla en kısa zamanda yeniden bir araya gelerek Tarsus’ta bir eğitim sempozyumunun rektörlükle birlikte düzenlenmesine, o sempozyumda tüm ilgililerin bir araya gelerek tüm bu konuların masaya yatırılmasına, üniversitelere yönelik kariyer günleri, istihdam etkinlikleri düzenlenmesine, sadece Tarsus’ta yaşayan öğrencilere değil aynı zamanda Mersin’deki öğrencilere de yönelik Tarsus’u tanıtacak sosyal etkinliklerin planlanmasına karar verildi.

 

Kent Konseyi çalışmalarında yakalanan ivmenin devam edeceğini açıklayan Kent Konseyi Başkanı Dr.Ali Cerrahoğlu devlete ait olan veya vakıf üniversitelerin gelişmesi için tüm sivil toplum örgütlerinin gayretlerinin süreceğini belirtti ve oplantı sonunda Kent Konseyi ile Rektörlüğün karşılıklı gayret ve olumlu iletişiminin anısına toplu fotoğraf çekildi.

     Facebook      Twitter