VALİMİZİ ZİYARET ETTİK...

Tarsus Kent Konseyi Yürütme Kurulu 24 Kasım 2011 Perşembe günü Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu'nu ziyaret etmiştir.

Kent Konseyi olarak yeni dönem çalışmalarımız hakkında bilgi vermek, valimizin görüş ve önerilerini değerlendirmek ve Tarsus kamuoyunun öncelikli gündemini ve sorunlarını Valimize aktarmak amacıyla yapılan ziyaret çok verimli geçmiş ve Tarsus'un öncelikli sorunları ve yakın gelecekle ilgili projeler gündeme gelmiştir.

Sivil toplum örgütlerinin toplum yaşamını yönlendirmede çok önemli bir yer tuttuğunu ve bu anlamda Tarsus'ta böyle bir birlik ve beraberliğin tesis edilmiş olmasının çok kıymetli olduğunu belirten Vali Güzeloğlu yeni başkan ve yürütme kurulunu tebrik etti. Tarsus'un çukurova bölgesinin merkezindeki konumuyla ve tarihiyle çok kıymetli bir noktada olduğunu, turizmden daha fazla pay alması için projeler üretilmesi gerektiğini vurguladı. Sahil bandı projesinin yakın zamanda başlayacağını, bu projenin zamanla çok daha genişleyerek Karataş'a kadar devam eden bir şerit halinde gelişeceğini, ilk etapta 10.000 kişiye iş imkanı sağlanacağını, kurslar ve eğitimler düzenlenerek bu sektörde çalışacak insanların yetiştirilmesinin öncelikler arasında olması gerektiğini söyledi.

Tarsus Kent Konseyi Başkanı Dr.Ali Cerrahoğlu; Tarsus sivil toplum örgütlerinin tek vücut olduğunu, birlik ve beraberlik içinde Tarsus'un öncelikli sorunlarının neler olduğu görüşüldüğünde herkesin hemfikir olduğu konuların başında eğitim konusu ve üniversitenin olduğunu, Tarsus'un artık üniversitesini istediğini, mevcut fakültelere bu yıl öğrenci alınmadığını, Tarsus'un daha fazla yüksek öğretim öğrencisine ev sahipliği yapmak istediğini, sivil toplum örgütleri olarak nasıl bir katkı gerekiyorsa yapmaya hazır olduklarını belirteler bu konuda Vali Güzeloğlu'ndan destek istedi. Yürütme Kurulu üyeleri Bekir Kaya, Hasan Şemsi ve Fuat Togo da söz alarak Tarsus'ta üniversite konusunda istek ve görüşlerini ilettiler.

Vali Güzeloğlu kendisinin de bu konuya önem verdiğini, Kent Konseyinin Mersin Üniversitesi Rektörü ile yapacağı görüşmenin sonucuna göre bu konuyu ele alacaklarını ifade etti. Üniversite denince genelde tüm fakültelerin yer aldığı çok büyük kurumların akla geldiğini ancak belli konularda uzmanlaşmış daha küçük fakat başarılı üniversitelerin açılabileceğini, özel veya vakıf üniversitesi kurmak konusunun öncelikle düşünülmesi gerektiğini söyledi.

Ali Cerrahoğlu günümüzde sık görülen sağlık sorunlarının çözümünde ve önlenmesinde sporun çok önemli olduğunu, uluslar arası tenis turnuvası, maraton gibi spor etkinliklerinde olduğu gibi büyük sportif etkinliklerin gençlere model teşki ettiğini, Tarsus halkının ve gençlerinin Akdeniz oyunlarını heyecanla beklediğini ve bu büyük etkinlikte yer almayı istediğini ancak daha önceden Tarsus'ta yapımı planlanan bazı tesislerin yapımından vazgeçildiğinin konuşulduğunu ve Tarsusluların buna çok üzüldüklerini ve haksızlık olarak gördüklerini anlattı. Vali Güzeloğlu yatırımların zamanlaması ve planlamasının önemli olduğunu ancak konu hakkında kesin kararın henüz verilmediğini, kendisinin de bu konunun takipçisi olduğunu söyledi.

Vali Güzeloğlu Çukurova Kalkınma Ajansının yeni proje duyurusuna Tarsus sivil toplum örgütleri olarak iyi projelerle başvurulmasını istedi. Bu konuda destek olacağını, kent konseyinin de buna öncülük etmesini diledi.

Tarsus'un Valisini özlediğini ve daha sık olarak görmek istediğini ifade eden Ali Cerrahoğlu Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu'nu Kent Konseyi toplantısına davet etti. Bu konuda söz alan Kent Konseyi üyelerinin ortak görüşü Tarsus'luların zaman zaman kendilerini üvey evlat olarak hissettikleri şeklinde oldu. Vali Güzeloğlu Tarsusun sivil toplum örgütlerini birlik ve beraberlik içinde herkesi kapsayacak şekilde bir arada görmekten çok mutlu olduğunu ve bunun sürmesi gerektiğini ifade eden Vali Güzeloğlu en kısa zamanda planlanacak olan Kent Konseyi toplantısına katılmaktan mutlu olacağını söyledi. Kent Konseyi başkanı Cerrahoğlu genel toplantının Valimize uygun tarihte olacak şekilde aralık ayında planlanacağını belirtti.

Tarsus Ziraat Odası Başkanı ve Kent Konseyi yürütme kurulu üyesi Ali Ergezer'in hazırladığı ve Tarsus'a özgü 'limonlu cezerye', Cumhurbaşkanımızın ziyareti vesilesi ileTarsus'a geldiklerinde çok beğendiği 'Tarsus Kaynarı', Kırkkaşık Bedesteni neşeli sohbetin diğer konularıydı. Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu Tarsus Kent Konseyi heyetiyle günün anısına fotoğraf çektirerek uğurladı.

Saygılarımızla;

Tarsus Kent Konseyi

     Facebook      Twitter